Now

Nigeria be divided along Christian and Moslem boundaries.

Zabde-Ezra says:
South Sudan is the latest new Africa state. It's boundaries agree with the religious/cultural expression of it's people. Peace is a reality.
Much of the current turmoil in Africa emanates from the artificial political boundaries drawn by manipulative and uninformed colonialists. I have SAMIA dialect-speaking Luyia relatives of mine separated from me on the Busia-Uganda border because of this exact problem. What is the African Union body waiting for? Another Rwanda genocide?-Zab.
27 months ago
Replies:
Now
feisal  says:
BismiLLaah wa AlhamduliLLaah was-Swalaatu was Salaamu ?alaa Muhammad wa ?alaa ?Aalihi wa Aswhaabihil Kiraam, wa Ba?ad,

Allaah ÓÈÍÇäå æÊÚÇáì Ametuchagulia dini ya Kiislamu ambayo ndio dini ya haki na Hatokubali dini yoyote nyingine kama Anavyosema:

((æóãóä íóÈúÊóÛö ÛóíúÑó ÇáÅöÓúáÇóãö ÏöíäðÇ Ýóáóä íõÞúÈóáó ãöäúåõ æóåõæó Ýöí ÇáÂÎöÑóÉö ãöäó ÇáúÎóÇÓöÑöíäó))

((Na anayetafuta dini isiyo kuwa Uislamu haitakubaliwa kwake. Naye Akhera atakuwa katika wenye kukhasirika)) [Al-'Imraan:85]

Na Mtume Õáì Çááå Úáíå æÂáå æÓáã ametuambia kuwa kutakua na makundi katika ummah wake ambao watawafuata maadui wa Allaah ÓÈÍÇäå æÊÚÇáì katika desturi na mila zao kama ifuatavyo:

((ÓÊÊÈÚæä Óää ãä ßÇä ÞÈáßã ÔÈÑÇð ÈÔÈÑ æÐÑÇÚÇð ÈÐÑÇÚ ÍÊì áæ ÏÎáæÇ ÌÍÑ ÖÈ áÏÎáÊãæå)) ÞÇáæÇ: ÃÊÑÇåã ÇáíåæÏ æÇáäÕÇÑì¿ ÞÇá: ((Ýãä ÅÐä¿)) ÇáÈÎÇÑí æãÓáã

((Mtafuata nyendo za wale waliokuja kabla yenu hatua kwa hatua mpaka itafika hadi wakiingia katika shimo la kenge, na nyinyi mtaingia pia)) Wakasema (Maswahaba): Ewe Mtume! Je, unamaanisha Mayahudi na Manaswara? Akasema: ((Hivyo nani basi mwengine?)) Al-Bukhariy na Muslim

Maneno hayo aliyoyasema Mtume Õáì Çááå Úáíå æÂáå æÓáã hakika yamesadikika kwani tunaona jinsi gani Waislamu siku hizi wanavyoigiza mila, desturi na tabia za makafiri na kuzisherehekea kama mfano siku hii inayoitwa 'Valentine day' (Siku ya Wapendanao).

Na baya zaidi na la kusikitisha sana ni kwamba sherehe hizi zinaenezwa katika njia mbali mbali za mawasiliano kama kutumiana kadi, barua pepe (e-mail), salamu katika simu za mkono. Hakika fitna hii humfanya Muislamu aharibu 'Aqiydah (Iymaan) yake kwa kudhani kuwa anafanya jambo la kawaida na hali ni jambo lisilo katika sheria ya dini yetu bali ni shirki kubwa na upotofu wa kufuata wanayoamini makafiri.





Historia Ya Sherehe Ya Siku Ya Valentine

Sherehe hii ya wapendanao ni sherehe ya wapagani wa Kirumi wakati dini yao ya upagani ilikuwa ni dini iliyotapakaa kwa Warumi karne zaidi ya kumi na saba zilizopita. Na fikra zao ilikuwa ni kuelezea hisia ya 'mapenzi ya kiroho'

Kulikuwa na visasili (uongo) zilizohusishwa na sherehe hii ya upagani ya Warumi ambao umeendelea kutoka warithi wa Kikiristo. Miongoni mwa uongo huo ni kuamini kwao Warumi kuwa Romulus, aliyevumbua Rome, alinyonyeshwa siku moja na mbwa mwitu mwanamke, hivyo akampa nguvu na hikma.

Warumi walikuwa wakisherehekea tukio hili katikati ya Februari kila mwaka kwa kufanya sherehe kubwa. Na mojawapo ya tambiko katika sherehe hii ni kuchinja mbwa au mbuzi. Vijana wawili wenye nguvu hujipaka damu ya mbwa au ya mbuzi katika miili yao, kisha huiosha damu hiyo kwa maziwa. Baada ya hapo, watu hufanya gwaride wakiwa vijana hawa wawilii wako mbele wakiongoza gwaride iliyokuwa ikitembea barabarani. Vijana hao wawili walikuwa wakichukua vipande vya ngozi ambavyo waliwapigia watu wanaowavuka. Wanawake wa kirumi walikuwa wakipokea mapigo hayo wakiamini kuwa yatawahifadhi na kutibu utasa.





Kuungamana Baina Mtakatifu Valentine (Saint Valentine) Na Sherehe Hii

Mtakatifu Valentine (Saint Valentine) ni jina waliopewa mashujaa wawili wakongwe waliokufa ambao ni wana wa kanisa la kikiristo. Inasemekena kwamba walikuwa ni wawili au mmoja tu. Huyo mmoja alikufa Rome kutokana na mateso ya kiongozi wa Kigothi aliyeitwa Claudius. Kanisa la Saint Valentine lilijengwa kwa ajili ya kudumisha kumbukumbu yake.

Warumi walipoingia ukristo, wakaendelea kusherehekea sikukuu ya wapendanao (valentine day) lakini wakabadilisha kutoka fikra ya
26 months ago
Now
Akolawole  says:
@Mzalendo: You are quite right. That is it!
27 months ago
Now
Mzalendo  says:
@wikedmedia. generalizations which hurt other people's feelings.
I don't believe that splitting a country without first establishing the root course of the conflicts will bring peace and harmony. From the onset, Nigeria has had several bloody coups and a civil war "Biafra". There is the Niger delta issue which has nothing to do with religion still unresolved. My understanding is that social injustices bring dissatisfaction and rebellion.
27 months ago
Now
nigerians will be nigerians pirates con-men prostitutes criminal loudmouths impostors muslims gays etc etc
27 months ago
Now
samsonDar  says:
<b>Generally whats going on there is canibalism...
27 months ago
Now
i hope in due course the stupid film industry will done to a vegetable garden, we have been feeding on crap
27 months ago
Now
Akolawole  says:
Think I can come in here as a Nigerian. The Nigeria situation is highly discouraging. But we arent giving it up. For the past few days, we've been storming the streets protesting against our government's insensitive to the plights of the masses. We are battling ethnic differences under the disguise of religious sentiments. Our loved ones are daily been murdered, yet nothing could be done as our governmental cabinet have been flawed with a high level of corruption. We seek God's intervention as we clamour for our rights as the Libyans, Egyptians, Cote'Id'vore....
27 months ago
Now
Mzalendo  says:
What method will they use to determine the best boundaries? some states in Nigeria have people of mixed religious belief.
27 months ago
Now
Zabde-Ezra  says:
@Chepman: so right. See what happened to Iraq and Afghanistan and is now already unfolding in Egypt, Lybia, South Sudan etc! First a UNITED front against a common adversary. Then the "united front" turns inward on itself and basically self destructs. Back to Kenya: the same thing is troubling Uhuru Kenyatta (wants to water down his father's founding Party KANU in order to become president),Ruto is jumping from one "partnership" to another every month for the same reason.-Zab
27 months ago
Now
Chepman  says:
Humans will always be humans no matter what! Even if boundaries are created along families, there will always be turmoil, unrest and other violent tendencies. As if that won't be enough even one man left alone in the world will definetly look for a gun to shoot is selfish brains out!
27 months ago
Now
Salim  says:
Peace is NOT a reality in Southern Sudan unless you are out of Touch with the INSIDE world.

I very Much Agree with you though that the initial boundaries did not take into consideration any Social dynamics or demographic features.
27 months ago
Now
Zabde-Ezra  says:
This "advice" has fallen on deaf ears since end of colonialism. Let tribes/communities "rule themselves" only to find that they still have the SAME problems. Then maybe they will be open to change.-Zab.
27 months ago
Now
NAOM  says:
I think, this will spearhead further disunity. What if people are advised to co exist peacefully irrespective of their religous beliefs. Intermarriages for examples.
27 months ago
(13 comments on this topic)
Not logged in: Please login if you want to post a reply.